Malzemeler, Özellikler ve Başlangıç Kılavuzu

İp Türleri

Kenevir ipinin kullanımı, modern Japon kinbakusunun ayırt edici özelliklerinden biridir. Kenevir ipi kinbaku’da sıkı ve sert yapısıyla düğümlerin sağlam ve güvenilir olmasını sağlar. Ayrıca, nawashi’nin ipin gerginliğini hissedileceği kadar yumuşak ama esnek olmayan yapısıyla da kolay kolay deforme olmayacak bir ip türüdür. Japon kinbakusunun birçok tekniği, kenevir (hemp) ipi temel alınarak geliştirilmiştir. Doğal Hemp ipler aynı zamanda Jüt iplerden daha dayanıklı olması bakımından da tercih edilmeye başlandı. Avrupa ve Amerika’da, kenevir, kenevir elyafından yapılan ipin elde edilmesi nispeten kolaydır. Son yıllarda insanlar daha hassas bir his uyandıran hemp (keten) ipi kullanmaya yaygın olarak başladılar.

Bununla birlikte, “kenevir ip” ortak bir terim olarak kullanılır – çeşitli bitki türlerinden liflerden yapılan iplerin hepsi kenevir ipi gibi görünür ve doğal lifli iplere hemp ortak ismi kullanıldığı da olur-. Dünyanın pek çok yerinde, ülkemizde ve Japonya’daki kinbaku topluluğu içinde, Jüt yaygın olarak kullanılır. Jüt, Manila Jüt ve sisal halatlar hırdavatçılardan satın alınabilir, ancak dokuları sert ve yumuşatılması zordur ve dolayısıyla kinbaku’da kullanım için uygun değildir. Geleneksel olarak tercih edilen Jüt ip, suspension ve diğer bağlama türleri için en ideal ip olarak kabul edilmektedir. Yıkanması, kurutulması ve boyanması zahmetli ve zordur. Su ve neme karşı dayanıksız, sık sık bakım yapılması gereken ip türlerindendir.

Pamuk ip, kenevirden daha yumuşak ve daha esnek bir dokuya sahiptir. Avantajı, kenevir ipine kıyasla göreceli olarak rahat hissetirmesidir. Dezavantajı gerilim altında gerilme ve esneme eğilimidir. Ağırlık ve gerginlik binmiş olan pamuk ipin, düğümleri sıkışır ve çözülmesi zorlaşır. suspension için tavsiye edilmese de profesyonel iseniz ve risk alma koşuluyla kullanılabilir. Yıkanması, kurutulması ve boyanması çok daha kolaydır. Genellikle erotik bağlamalar için tercih edilir ve yaygın olarak kullanılır.

Naylon ipler Avrupa ve Amerika’da bondage için yaygın olarak kullanılan diğer ip türüdür. Naylon ipin yüzeyi, doğal lif iplerinden daha pürüzsüz bir yapıya sahiptir, bu nedenle düğüm oluşturma ve ipleri birbirine tutturma teknikleri, kenevir ipte kullanılan tekniklerden farklıdır. Doğal elyaf ile karşılaştırıldığında, naylon ipin avantajlarından biri de suyun ipi sertleştirmemesi ve dokusuna zarar vermemesidir. Bu nedenle, su oyunları (water bondage) içeren shibari sahnelerinde güvenle kullanılabilir.

Uzunluk ve Miktar

Modern shibari’de, 7.5 ila 8 metre (24-26 fit) uzunluğunda ve 6 mm (1/4 inç) çapında, 3 sarım (büküm veya kol) ip kullanılır. İplerin boyu genellikle Bakushi’nin tercihlerine, modeline ve kendi ölçüsüne göre değişir. Standart uzunluklara takviye olarak, farklı uzunluk ve kalınlıkta ipler de kullanılabilir. Gövde genişliği ve ağırlığına göre ipin kalınlığının ve uzunluğunun arttırılması, 6mm yerine 8mm ipler kullanılması daha doğru bir tercih olacaktır (45-90 KG aralığı için 6mm önerilir). Aşağıda bir nawashi ve rope bottom (model) boylarına göre kullanılması gereken (ortalama) ideal ölçü tablosunu inceleyebilirsiniz.

Kinbaku’nun yaratıcı pratikleri, fazla ip kullanmadan birçok farklı bağlama türlerine uyum sağlamasından kaynaklanır. Örneğin, yaygın olarak kullanılan bir “Tek Halat (One Rope)” tekniği kinbaku özünü ortaya çıkarmak için kullanılan tek bir ip ile yapılan bir praktiktir ve gelenekseldir. Nispeten karmaşık üst vücut bağları, üç adet ip parçası ile yapılır. Genel olarak, hem alt hem de üst gövdeyi bağlamak için beş ip parçası yeterli olur. Bizim alışkanlığımız ve tavsiyemiz, 8 metre uzunluğunda, 6 mm genişliğinde on parçadan oluşan bir set kullanmaktır. Bu, çoğu sahne performansını gerçekleştirebilmek için yeterlidir.

Nereden Alınır?

Doğal lifli ipleri almadan önce uygunluğu, ipin güvenilirliği gibi konulara hakim olan birinden yardım almanızı öneririz. Sex shoplardan satın alacağınız bondage veya shibari adı altında satılan ürünler genellikle kalitesiz ve oldukça yüksek fiyatlarla satılan ürünler olduğundan bunlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz. Özellikle İstanbul’da yaşayanlara ilk durak olarak Tahtakale’yi, İstanbul dışında yaşayanlara ise hobi malzemeleri satan mağaza ve dükkanlar ile hırdavatçıları önerebiliriz veya ShibariTürk mağazasından özel olarak hazırlanmış bir shibari ipi satın alabilirsiniz. Jüt, pamuk ve naylon ipleri bahis konusu yerlerden rahatlıkla temin edebilirsiniz. Jüt ipleri aldığınız gibi kullanamayacağınız için bir kaç adımdan oluşan ilk kullanıma hazırlama prosedürlerini yerine getirmeli ve ipi buna hazırlamalısınız.

Doğal elyaf ipleri kullanıma hazırlamak, pürüzlü ve sert oldukları için mutlaka gereklidir. Aksi halde cilt üzerinde kalıcı hasarlar oluşabilir. Jüt ipin işlenmesi zahmetli ve zaman alıcı bir kaç adımdan oluşur. Bu aşamalardan sonra ancak bir shibari ipi olacağını ve değer kazanacağını unutmayınız.

Dil

Rope Bottom: Genellikle bağlanan/esaret altına alınan partner için kullanılır. Performans çevrelerinde “Rope Model” veya “Kinbaku Model / Model” terimleri kullanılır. Shibari / Kinbaku’da bağlı olan kişinin mutlaka slave veya submissive olması gerekmez. Sergilenen performans veya sahneye ve ilişki temeline göre çeşitlilik gösterir.

Rope Top: Geleneksel shibaride nawashi, bakushi ve Avrupa’da rigger gibi terimleri tek çatı altında toplayan ve bağlayan kişiye atıfta bulunan terimdir.

Rope head, rope tail (İp başı, ip kuyruğu): İp genellikle ikiye katlanır ve sonra kullanılır. Bu, ipin gövdeye temas ettiği alanı genişleterek konforu arttırır. Bu nedenle, bağlama başladığında, ipin kullanılabilir çalışma uzunluğu yaklaşık 3,7 ila 4 metredir. İkiye katlandıktan sonra, ipin ortasındaki bölüme “rope head” veya “bight” denir ve ipin iki ucu “ip kuyruğu (rope tail)” şeklinde anılır.

İplerin Toplanması ve Taşınması

Her sahne sonrasında iplerinizi düzenli olarak toplamanız önemlidir. Bir sonraki kullanıma hazırlamak ve formlarını korumaları için de gereklidir. İpleri taşımak ve saklamak için toplamanın bir kaç yöntemi var elbette.  En yaygın olarak kullanılan 8 sargı yöntemidir. İzlemek için : https://www.youtube.com/watch?v=KcBA9GT4XSs

Eğer iplerinizi bir yerden bir yere taşımayacak ve saklamayacaksanız güneş almayan bir yerde asarak bekletmeniz en ideal olanıdır.

İplerin İşlenmesi ve Bakımı

1) Ham olarak top şeklinde aldığınız Jüt veya Keten iplerinizi 8mt uzunluklarda keserek bölümlere ayırmanız gerekir. Bu işlemi yaptıktan sonra iplerin ucu sarımlar dolayısıyla çözülecektir. Bunu uzun vadeli önlemek için, kestiğiniz noktalardan yani uçlarından ipinizi düğümlemeniz, kapatmanız gerekir. Bu aynı zamanda ipinize ek yapmanızı ve rahat bir kullanım sağlaması için de gereklidir. İp kuyruklarına yapılabilecek bazı düğümler resimde görüldüğü şekildedir. Bizim pratik olması açısından önerdiğimiz, en başta kullanılan kördüğüm metodudur.

2) Satın alındıktan sonra, ham ipi yumuşatmak için kullanabileceğiniz bir kaç yöntem var. Bunlardan birisi kaynatarak yumuşatmak, diğeri aşındırarak yumuşatmak.

Kaynatarak Yumuşatmak : Kaynatmak kullanacağınız ipin menşeğine göre yapılmalıdır. Çin, Filipinler gibi ülkelerden ithal edilen ipler güçlü sarımları olması sebebiyle daha az genleşeceği için bu yöntem bu tür iplerde rahatlıkla kullanılabilir. Yerli üretim iplerde ise aşındırma tekniği kullanılmalıdır. Büyük bir tencere hazırlayın, suyun kaynamasını bekleyin ve ardından ham ipi içine koymak için birkaç kez ikiye katlayın. İp olabildiğince suya batırılmalıdır. İpin ne kadar süreyle kaynatılması gerektiği hakkında pek çok farklı görüş vardır. Bazı uygulayıcılar 9-12 saat süresince kaynatarak jütün yapım aşamasındaki petrol kokusundan da arındırılmasını benimserken, bazıları 20 – 40 dakika arasında kaynatmanın yumuşatmak için yeterli olduğunu savunur. Bizim önerimiz 40 dakikalık bir kaynatma süresinin ipin yumuşaması için yeterli olacağıdır. Yıkama işleminden sonra ipinizi herhangi bir ağırlık kullanarak asın ve kurumaya bırakın. Ağırlık olmaksızın kurutmak ipinizin genişlemesine sebep olacaktır.

Aşındırarak Yumuşatmak : Aşağıdaki videoda izleyeceğiniz gibi, ipinizi ortasından yumuşak köşeli bir yere sabitleyerek işlemi gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

3) İpinizi yumuşattıktan sonra tüy ve kırçıllarından kurtulmanız gerekir. Bu bağlama aşamasında oldukça rahatsız eden gereksiz kırçılları ve tüyleri arındırır, aynı zamanda cilalama öncesi ipinizi hazırlar ve cilde zarar verecek unsurları yok eder. Bu aşama için şu videoyu izleyebilirsiniz : https://www.youtube.com/watch?v=hmQg2QcxZwU

Bu aşamadan sonra yüzeylerini temizlediğiniz iplerinizi hafif nemli bir havlu ile yumuşak bir şekilde silmelisiniz. Bu yüzeye bulaşan is ve kirleri de temizleyeceği için önemlidir.

4)Bir sonraki adım, ipi yağlamak ve cilalamaktır. Bu sadece rope bottom’ı değil aynı zamanda rope top’un ellerini de korur. Yağ veya yumuşak balmumu uygulamak için, yaklaşık 60 cm ila bir metrelik kısımlar halinde ip yüzeyine sürmek yoluyla yapılır. Kullanılabilecek yağlar arasında at yağı, bebek yağı, kenevir yağı, vizon yağı, tsubaki yağı, hindistancevizi yağı, jojoba yağı veya balmumu sayılabilir. İpi aşırı yağlamak gerekmez. Birkaç kullanımdan sonra, ipin tekrar yağlanması ve tekrar cilalanması gerekir. Yukarıdaki 3 aşama ile birlikte bir ipin hazırlanma ve yağlanma sürecini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Kinbaku’dan önce hijyeni sağlamak için ipi temiz bir ıslak bezle bir kez silmeniz veya güneşte 30 dakika bekletmeniz önerilir.

İpiniz artık kullanıma hazır.

İp / Halat Seçimi ve Karşılaştırılması

Genellikle kişisel tercihlere göre kullanılsalar da bu iplerin artıları ve eksilerini bir tabloda tüm detaylarıyla karşılaştırmak yerinde olacaktır. Aşağıdaki tabloda Not 1-2 şeklindeki açıklamalar yine tablonun altında belirtilmiş, * ile işaretlenmiş olanlar ise bu sayfanın altına eklenmiştir.

Malzemelerin Karşılaştırılması

 • Not 1 : Hırdavatçılardan polipropilen, polyester karışımlı naylon halatlar kolayca bulunabilir. Deniz malzemeleri satan mağazalardan veya yapı marketlerden de temin edilebilir. %100 naylon olmayan karışımlı halatlar boyamada sorun çıkartabilir. Düşük devirde çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir.
 • Not 2 : Evde boyanmaz, ancak üretim aşamasında boyanabilir. Renk seçeneği fazladır, naylon ile neredeyse aynıdır. Düşük devirde çamaşır makinesinde veya elde yıkanabilir.
 • Not 3 : Genellikle natural hemp renklerinde olduğu için sentetik ip tercihlerinde hempex daha fazla tercih edilir.
 • Not 4 : Kenevirin (hemp) en büyük dezavantajı, en yaygın kullanılan Romen kenevir ipinin (fotoğraf / videolarda) kalın görünmesini sağlayacak şekilde yapılmış olmasıdır. Görsel olarak pürüzsüz bir bükülme elde edemezsiniz. Nemli havalarda da yapışkan bir hale gelebilir, bu da kullanımı ve düğümleri zorlaştırabilir. Çamaşır makinesinde düşük devirde yıkanabilir, fakat bir ağırlık asılarak kurutma gerekebilir. Temizlik sonrası bakım yapmak gerekmez ama tercihe göre cilalanmasında sakınca yoktur.
 • Not 5 : Jüt’ün en büyük avantajı, çok hafif olması ve kolay tedarik edilebilmesidir. Aynı zamanda bdsm bondage ve suspension için Nawashi’lerin geleneksel tercihidir.  Hızlı ve sorunsuz bir şekilde düğüm atılabilir, bağlanabilir. Çamaşır makinesinde yıkama tavsiye edilmez, bulaşık makinesinde yıkanabilir, fakat bir ağırlık asılarak kurutma gerekebilir. Kalitesine göre ıslandığı zaman kolayca zarar görebilir. Yıkama ve temizlik sonrası bakım yapmak (cilalamak – yağlamak) gerekir.
 • Not 6 : Sadece 3 bükümlü olanları tercih etmelisiniz, aynı zamanda pamuk kalitesi de önemli bir detaydır.
 • Not 7 : Jüt ve Kenevir (Hemp) iplerin fiziksel ve görsel özelliklerini birleştiren bir ip türüdür.
 • Not 8 : Çok serttir.

Suspension Güvenliği İçin İpuçları

İpe düğüm attığımızda onun kopma kuvvetini etkilediğimizi de göz önünde bulundurmak gerekir. bazen bu kuvvet %60 oranı kadar azalmaktadır.  (www.fairex.az)

Halatlar imal edildikleri birimlerce kesilme deneyine tabi tutulurlar. Halatın kesilmesine neden olan gerilmeye kesilme gerilmesi denir. Bu gerilme halat ile çalışılırken emniyetli çalışmanın belirlenmesinde kullanılır. Emniyetli çalışma yükü (SAFETY WORKİNG LOAD-SWL) kesilme gerilmesinin belli bir oranında belirlenir. Bu orana emniyet faktörü denir. Bitkisel halatlarda emniyet faktörü 6 olarak kabul edilir. (http://megep.meb.gov.tr)

Bir halata yük bindirildiğinde boyu uzar, esner. Bitkisel halatlarda yeni bir halatın kesilme gerilimine gelebilmesi için boyunun %20 uzaması gerektiği kabul edilir. Bu bize emniyetli çalışma için bir fikir verir. Şöyle ki 20 metre uzunluğundaki bir halatın boyu yük bindirildiğinde 24 metreye kadar yaklaşırsa kesilmesi çok yakındır. (http://megep.meb.gov.tr)

Suspension İçin Hesaplama Yöntemi

1.0 kilogram kütleye sahip bir cisim Dünya yüzeyinde tam olarak 9.81 newtona karşılık gelmektedir. Cismin kütlesi ağırlığa çevirilirken yer çekimi kuvvetiyle çarpılır. Newton birim kuvvetken, kilogram kütlenin birimidir. Cismin kütlesi her yerde aynı çıkarken, ağırlığı Dünya yerine Mars’ta ölçülürse yer çekimi düşük olduğundan dolayı daha düşük olacaktır.

Ağırlık kütlesini kilogram olarak 9.8 ile çarpın. Kütle yukarı kalkarken ters yönde olan yer çekimi gücünü yani, Newton değerini bulursunuz. Örneğin, 50 kg ağırlığındaki bir nesneyi askıya almak için bir ip kullanırsanız, 50 kg’ı 9.8 ile çarpın ve 490,33 newton olarak ipe binen yükü bulursunuz.
Bulduğunuz 490,33 Newton üzerine 200 Newton daha ekleyerek 690,33 Newtonluk bir sonuca ulaşırsınız (Aslında bu hesap yapılırken, bir saniyede yukarı doğru kaldırılan bir cismin m2 başına uyguladığı güçte hesaplanıyor, 1 saniyedeki 1m2 için uygulanan güçte 200 Newtondur). Bunun kg karşılığı ise 70,3Kg dir. Nesnenin ağırlığı + 70,3kg = 120,3 kg’dir. İpimize binen yük aşağı yukarı bu şekilde hesaplanır. Yukarıdaki tabloda bulunan Kopma Ağırlıklarıyla karşılaştırarak seçiminizi yapabilirsiniz (Ama bildiğiniz gibi ipler iki kat şeklinde kullanıldığından kopma ağırlığı  100Kg olan bir ip için 200Kg düşünmelisiniz.)

Tablo Notları

*Manila halatı, manila kenevirinden yapılmış bir ip türüdür. Manila keneviri abakanın yapraklarından elde edilen bir lif türüdür.
** Hempex, bükülmüş polipropilenden üretilen sentetik hemp (kenevir) halattır. Hempex’in gerçek kenevir ipinden ayırt edilmesi çok zordur.
*** İlk kullanımda serttir, kullanıldıkça daha yumuşak hale gelir.

Kaynaklar;

 • https://en.wikibooks.org/wiki/Rope_Making_for_Bondage_Use/Conditioning
 • Esinem
 • Essence Of Shibari
 • https://douglaskentrope.com
 • https://bdsmkulturu.com

Yorumunuz

E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacak.