Kurallarımız

Genel Kurallar

Shibaritürk, katılımcılarının cinsel kimlik ve tercihleri, dinleri, politik görüşleri, ırkları, bedenleri, inanışları ile ilgilenmez, ticari amaç gütmez ve katılımcılarından da bunlara uymasını bekler. Aynı zamanda çatımız altında öğretilerimizin herhangi bir ticari amaç için kullanılmasını ve öğretilerimizden herhangi bir ticari amaç beklemediğimizi, bununla birlikte tüm katılımcıların ticari bir amaç beklemeden aramızda bulunmasını ister.

Shibaritürk, rope dışında ve rope ile ilgisi olmayan herhangi bir şeyi içermez, çıplaklık, beden özerkliği ve rıza en temel dayanaklarımız ve prensiplerimizdir. Etkinliklerimiz sırasında tanışacağınız insanlarla kendi özel hayatlarınızda kuracağınız ilişkiler ShibariTürk sorumluluğunda olmayacaktır.

ShibariTürk etkinlikleri ve workshoplarında katılımcıların, katılım öncesinde veya katılım süresince herhangi bir uyarıcı madde almamaları, alkol kullanmamaları, bunun yanında fiziksel ve psikolojik yeterliliklerinin yerinde olması koşullarımız arasındadır.

Shibaritürk tamamen geleneksel ve erotik bağlama sanatları ve bunların sosyal , kültürel ve hatta ekonomik yansımaları hakkında katılımcılarını bilgilendirmek, donatmak , shibari tarihini öğrenmek isteyen herkese aktarmayı görev olarak kabul eder. Tüm bunlar ışığında Shibaritürk, kendi çatısı altında herhangi bir seksüel aktiviteye ve play party’e izin vermez. Tek amacımız katılımcıların sosyalleşeceği ve birbirlerine deneyimlerini aktaracağı göster-öğren-öğret metodu ile çalışacak bir platform yaratmaktır.

ShibariTürk, topluluğa katılacak bireyleri hassasiyetle seçer. Bunu yapmak için kişilerin sosyal medya profillerini, “şiddet, ırkçılık, taciz, pornografi” gibi unsurlarla değerlendirir ve profillerinde bu tip paylaşım yapmış olanları kabul etmez. Tek amacı cinsellik olan kişileri ve/veya gizli bir ajanda ile hareket edenleri reddeder.

Aktivite, etkinlik, workshoplarımız sırasında görüntü almak veya kaydetmek isteyen katılımcılar, topluluk üyelerinin rızasına başvurarak bunu yapabilir. Sosyal medya veya diğer mecralarda bu görüntülerin paylaşımı bireylerin onaylarına başvurarak yapılmalı ve kişiler öncesinde bilgilendirilmelidir.

Beden özerkliğine saygı duyun. Etkinlik ve workshoplarımız sırasında birlikte çalışmak için partner seçiminizi kişilere sorarak ve rızalarına başvurarak yapabilir, çalışma öncesinde ShibariTürk Team Manager‘dan müzakere etmeniz için yardım talep edebilirsiniz. Team Manager size çalışma arkadaşınızla yapabileceğiniz çalışma kuralları, araç-gereçleri, güvenlik önlemleri ile ilgili bilgilendirmeleri yapacak ve rahat bir çalışma ortamı oluşturacaktır.

ShibariTürk performansları sırasında, performans sergileyen sanatçılara saygılı olun. Performansları sırasında dikkatlerini dağıtacak, motivasyonlarını bozacak herhangi bir şey ile ilgilenmek, gürültü veya taşkınlık yapmak, telefonla konuşmak gibi faaliyetler hem sakıncalı hem de sanatçıya saygısızlıktır.

ShibariTürk herhangi bir etkinliğine katılmak için yapılan başvuruları güvenli bir alan oluşturmak için tek tek inceler. Kuralları ihlal eden kim olursa olsun etkinliklerine almama, eksik bilgi iletilmiş ise talep etme, sosyal medya profilini inceleme gibi prosedürlere başvurur.

Workshop, Eğitim ve Pratik Etikleri

Alan Verin

Workshoplarımız sırasında insanlar bağlanırken veya bağlarken, (ister solo isterse başkalarıyla) onlara ‘sahneleri’ için bolca yer verin. İzlemek istiyorsanız, makul bir mesafede durun ve müdahaleci olmayın. Özellikle, sorular sormak, insanlara veya ekipmanlarına dokunmak için bir sahneyi kesmeyin (ip dahil).

Rıza (Consent)’ya Bağlı Kalın

rıza almak, sahneyi başlatan veya başlatacak olan kişinin sorumluluğundadır (top) ve herhangi bir zamanda yeniden müzakere edilebilir veya iptal edilebilir. Bu, birbirinizi dinlemek, birbirinize saygı duymak ve tüm etkileşimlerimiz konusunda dikkatli olmak demektir. Açık bir rıza almak ve uygulamak, yaşamak istediğimiz kültürü yaratmada önemli bir adımdır. Bu bağlamda tüm katılımcılarımızı, shibari kültürünü güvenli, heyecan verici ve fikir birliği ile keşfetmeleri için destekliyoruz.

Alkolsüz Gelin

Tüm eğitimlerimiz, pratik ve atölyelerimiz sırasında alkol veya keyif verici herhangi bir madde tüketmek yasaktır. Bu hem bedensel yaralanmaları kolaylaştırabileceği gibi çevrenizdeki diğer katılımcılarımızı da rahatsız edebilir.

Saygı Duyun

Bir katılımcının sorusunu, söylemini veya devam eden beyanını kesmeyin, müdahale etmeyin. Sizde mutlaka sorunuzu soracak fırsatı bulacak veya kendinizi ifade edebileceksiniz. Net ve açık bir iletişim için gerekli olan bu durumu özellikle aklınızda bulundurun.

Covid – 19

Pandemi sebebi ile eğitim, atölye ve performanslar gibi etkinlikler online platformlara taşınabilir. Böyle durumlarda da yukarıdaki kurallarımız geçerlidir. Online etkinliklerimiz aksi belirtilmediği sürece Jitsi üzerinden yapılacak ve ilgili bağlantı size etkinliğin gerçekleştirileceği gün gönderilecektir. Jitsi uygulamasını cihazınıza yüklemek için ; https://desktop.jitsi.org/Main/Download bağlantısını kullanabilirsiniz.

Online etkinliklerimizde Jitsi platformumuza bağlandığınız zaman eğitmenimiz tarafından bağlantı talebiniz kabul edilecek ve lobiye alınacaksınız. Eğitim saatinden öncesinde bağlantımızı kullanmış iseniz aceleci davranmayın ve biraz bekleyin. Talebiniz mutlaka etkinlik saati yaklaştığında cevaplanacaktır.

Platformda yaptıklarınızı görebilmemiz için kameranızın gerekli anlarda açık olması sizden beklenecektir. Böyle bir durumda yüzünüzün gizli kalmasını istiyorsanız, yüzünüzün görünmeyeceği bir pozisyonda sadece yaptığınız pratiği eğitmenimizin görmesini sağlamanız yeterlidir. Kameranızı açmak istememeniz halinde eğitmen sizi eğitimden çıkarma hakkına sahip olacaktır.